جمعه 16 اسفند 1392

سرانجام اقتصاد مقاومتی ما

   نوشته شده توسط: محمدرضا باغبانی    نوع مطلب :سیاسی ،

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج


         پس از تشدید تحریم ها در دولت دهم مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای با تبیین واژه جدیدی به نام اقتصاد مقاومتی راهی جدید برای مقابله با زیاده خواهی های غرب گشودند و پس از مدتی توضیح و تفسیر از سوی کارشناسان مختلف، سرانجام با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در 29/11/92 فصلی نو در جهاد مقدس ملت ایران با زورگویان عالم آغاز گردید که ان شا الله با عنایات ویژه امام عصر(عج) بتوانیم با افتخار از این آزمایش سربلند بیرون آییم.

         معظم له با تبیین موقعیت ویژه و امکانات و منابع فراوان ایران و توجه به نیروی انسانی فراوان و مخلص، سیاستمداران و مسئولان را به استفاده صحیح از این منابع فراخوانده است. ایشان در مقدمه ابلاغیه می فرمایند: ایران اسلامی با استعدادهای سرشار معنوی و مادی و ذخائر و منابع غنی و متنوع و زیرساخت‌های گسترده و مهم‌تر از همه، برخورداری از نیروی انسانی متعهد و كارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت، اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی كه همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی كند نه تنها بر همه‌ مشكلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را كه با تحمیل یك جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی كرده، به شكست و عقب‌نشینی وا می‌دارد، بلكه خواهد توانست در جهانی كه مخاطرات و بی‌اطمینانی‌های ناشی از تحولات خارج از اختیار، مانند بحران‌های مالی، اقتصادی، سیاسی و ... در آن رو به افزایش است، با حفظ دستاوردهای كشور در زمینه‌های مختلف و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز بیست ساله، اقتصاد متكی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوئی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد.

         معظم له در 24 بند سیاست های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرده اند که در صورت اجرا نوید بخش اقتصادی آرمانی است. اقتصادی که در آن هر ایرانی مستعد دارای فکر می تواند با ورود در بازار رقابتی کامل و غیر انحصاری و ارائه طرحش از حمایت کامل قانونی و اجرایی برخوردار شده و به راحتی می تواند ایده اش را به کالا تبدیل کند و خود و جامعه اش از آن بهره مند شود.

         در این اقتصاد آرمانی تولید با حداکثر ظرفیت و در بهترین شرایط است و کلیه منابع زیرزمینی هم با حداکثر توان استخراج شده و به کالاهای باارزش تبدیل شده و خام فروشی پایان می یابد. نیروی انسانی به بهترین نحو و براساس نیاز اقتصاد آموزش می بیند و در سلسله مراتب اداری بالا می رود و به بهترین نحو مدیریت تولید و مصرف می کند. دانشگاه چنان با صنعت همراه می شود که دیگر آزمون و خطایی نخواهد بود و اقتصاد به معنای واقعی دانش محور خواهد شد. واردات کمینه شده و صادرات بیشینه گشته. بهره وری به معنای واقعی رشد پیدا کرده و هر منطقه از کشور براساس توانایی خود و در رشته هایی که می تواند رشد خواهد کرد و  در تامین غذا برای ملت خودکفا می شویم و..و..و

         اما سوگمندانه باید بگوییم اقتصاد مقاومتی در این مملکت نیز همچون فرمان هشت ماده ای حضرت امام خامنه ای در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی هیچ گاه اجرایی نخواهد شد چرا که اگر اجرا شود، رانت خواران ،آقازاده ها، مفسدان و ... چه کنند؟ آیا افزایش قیمت دلار پس از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی را ندیدید؟

         اقتصاد مقاومتی به زبان ساده همان مردمی شدن واقعی اقتصاد در تولید و توزیع و مصرف و مدیریت آن است و تا حدود زیادی با اصول حاکم بر اقتصاد امروز ایران مغایرت دارد. در اقتصاد امروز ما توجه به افراد خاص و بنگاه های خاص اولویت دارد، به نحوی که تقریبا تمامی تسهیلات و امکانات مالی دولتی و ملی به جیب تعداد افراد خاص سرازیر می شود که مطلوبیت ملی نداشته و اکثرا با استفاده از این منابع در مسیرهای غیر اقتصادی و ضد ملی باعث هدر رفت این منابع و ایجاد معوقات بانکی فراوان و عدم تحقق اهداف مالیاتی کشور و از گردونه رقابت خارج شدن فعالان خرد و متوسط اقتصادی گردیده است.

       در اقتصاد مقاومتی توجه به بنگاه های کوچک اقتصادی و مشاغل خرد و بومی اولویت دارد. لذا قوانین فعلی جوابگوی این سیاست ها نیست که باید سریعا اصلاح گردد چرا که افراد متمول رانت خوار -که کم هم نیستند- با لطایف الحیل و ثبت شرکت های متعدد کاغذی با ذینفع واحد همه ی منابع بانکی و مالی را به خود اختصاص می دهند و امکان استفاده از این منابع را به دیگران نمی دهند. لذا شرکت های کوچک واقعی امکان رشد پیدا نمی کنند و کارهای تولیدی محکوم به شکست هستند. این رانت خواران با ایجاد فضای فاسد مالی امکان رقابت سالم اقتصادی را از دیگران سلب می کنند و باعث سوق دادن فعالان اقتصادی به سمت دلالی و فعالیت های ناسالم اقتصادی می گردند و جالب آن است که مسئولان سه قوه عزم جدی برای مبارزه با آنان یا تغییر قوانین به زیان این رانت خواران ندارند!!!!     

         تجربه فرمان 8 ماده ای مبارزه با مفاسد اقتصادی نشان می دهد که بعد از این ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی چون به نفع مردم است- در ابتدا با استقبال سران قوا مواجه خواهد شد و بعد در مطبوعات و رسانه ها به صورت گسترده بر روی آن بحث می شود و از مزایایش گفته می شود. بعد سران قوا به زیر مجموعه های خود این سیاست ها را و راه های اجرایی شدن آن را ابلاغ می کنند. سپس با هزینه بیت المال همایش ها و کلاس ها و دوره های اقتصاد مقاومتی برگزار می شود. بعد کل سیاست ها عملا بایگانی می شود و هرچند وقت یک بار در منازعات سیاسی برای تحت فشار قرار دادن طرف مقابل از بندهای مختلف آن استفاده می شود و هیچ گاه این سیاست ها به طور کامل اجرا نخواهد شد و تنها گزینشی خواهد بود.

         در پایان سیاست اقتصاد مقاومتی علاج اقتصاد بیمار ما و راهکار مقاومت در برابر تحریم های زورگویان عالم است لکن با شناختی که از مسئولان فعلی و سرانجام فرمانهای قبلی و کارهای اخیر مسئولان مثل تعویض بی ضابطه مدیران و کارشناسان، افراطی گری و جناح بندی در انتصابات نه تخصص مداری و شایسته سالاری، سیاست غلط توزیع سبد کالا، رانت 650 میلیون یورویی ، استفاده مدیران هسته ای در شرکت آب و فاضلاب، اخراج کارمندان و دانشمندان هسته ای، واردات بی رویه کالاهای لوکس مثل خودروی شش میلیارد تومانی بوگاتی، مذاکرات ضعیف هسته ای، نامحرم انگاشتن مردم و نخبگان، اعتماد به دشمنان غربی، سرکوب انتقاد و انتقادگران از سوی دولت، عدم اراده جمعی مسئولان برای اجرای قوانین شریعت در کشور، نافرجامی تمام پرونده مفسدان اقتصادی، عدم همراهی مصوبات مجلس با خواست مردم و اجرای ناقص هدفمندی یارانه ها و .... این فرمان نیز بر زمین می ماند و امام خامنه ای به مانند جدش حضرت امیرالمونین علی تنهای تنها می ماند.

          با این تفسیر یاد خطبه 27 امام علی (ع) از نهج البلاغه می افتم که پس از حمله سربازان معاویه به شهر انبار و غارت شهر و عدم مقابله مسلمانان با آنان از مردم خود شکوه می کند و اوج کلامشان جمله آخر است که می فرمایند: آن کس که فرمانش را اجرا نمى‏کنند، طرح و نقشه‏اى ‏ندارد (هر اندازه فکر او بلند و نقشه او دقیق باشد هرگز به جائى نمى‏رسد!) آری وقتی بهترین فرمان های رهبری بدون اجرا بر زمین می ماند چه انتظار تغییر و پیشرفت. اینک فراز شکوه ی مولایمان علی (ع) از مردمش را می خوانیم تا با آنچه در دل نایب امام زمان در این برهه ی خاص می گذرد کمی آشناتر شویم:

              "اى کاش شما را نمى‏دیدم! شگفتا! شگفتا! به خدا سوگند این حقیقت قلب انسان را مى‏میراند و غم و اندوه ‏مى‏آفریند که آنها در مسیر باطل خود این چنین متحدند و شما در راه حق این چنین ‏پراکنده و متفرق؟! روى شما زشت ‏باد و همواره غم و غصه قرین‏تان باد که شما هدف حملات دشمن ‏قرار گرفته‏اید، پى در پى به شما حمله می کنند و شما به حمله متقابل دست نمى‏زنید. با شما مى‏جنگند و شما نمى‏جنگید این گونه معصیت ‏خدا مى‏شود و شما(با عمل ‏خود) به آن رضایت می دهید. هرگاه در ایام تابستان فرمان حرکت ‏به سوى دشمن دادم گفتید اندکى ما را مهلت ‏ده تا سوز گرما فرو نشیند و اگر در سرماى زمستان این دستور را به شما دادم گفتید اکنون ‏هوا فوق العاده سرد است ‏بگذار سوز سرما آرام گیرد! همه این بهانه‏ها براى فرار از سرما و گرما بود! شما که از سرما و گرما (وحشت دارید) و فرار مى‏کنید، به خدا سوگند از شمشیر(دشمن) بیشتر فرار خواهید کرد!

 

          اى کسانى که به مردان می مانید ولى مرد نیستید! اى کودک صفتان بى خرد! و اى عروسان‏ حجله‏نشین!(که جز عیش و نوش به چیزى نمى‏اندیشید) چقدر دوست داشتم که هرگز شما را نمی دیدم و نمى‏شناختم همان شناسائى که سرانجام مرا این چنین ملول و ناراحت ‏ساخت، خدا شما را بکشد که این قدر خون بدل من کردید و سینه مرا مملو از خشم ساختید و کاسه‏هاى غم واندوه را جرعه جرعه به من نوشاندید. با سرپیچى و یارى نکردن نقشه‏ها و طرحهاى مرا(براى‏ سرکوبى دشمن و ساختن یک جامعه آباد اسلامى) تباه کردید تا آنجا که قریش گفتند: پسر ابو طالب مردى است‏ شجاع ولى از فنون جنگ آگاه نیست!... 

        خدا خیرشان دهد آیا هیچ یک از آنها از من با سابقه‏تر و پیشگام تر در این میدانها بوده؟ من آن روز گام در میدان نبرد گذاشتم که هنوز بیست‏ سال از عمرم نگذشته بود و هم اکنون از شصت گذشته‏ام، ولى آن کس که فرمانش را اجرا نمى‏کنند، طرح و نقشه‏اى ‏ندارد (هر اندازه فکر او بلند و نقشه او دقیق باشد هرگز به جائى نمى‏رسد!)"

 


برچسب ها: اقتصاد مقاومتی ، ابلاغ سیاستها ، دولت اعتدال ، امام علی ، خطبه27 ، فرمان هشت ماده ای ، مبارزه با مفاسد اقتصادی ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر