شنبه 26 اردیبهشت 1394

همدلی و همزبانی- موانع و راهکارها

   نوشته شده توسط: محمدرضا باغبانی    نوع مطلب :سیاسی ،

به نام خدا

اللهم عجل لولیک الفرج


مقدمه:

        با اعلام سال 94 به نام سال همدلی و همزبانی از سوی مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای وجهی دیگر از نقشه راه مدیران نظام جمهوری اسلامی ایران در راستای رسیدن به جایگاهی شایسته ایران در جهان بر همگان مشخص شد. البته مسوولیت مدیران در هر سال با نامگذاری ها دو چندان شده چرا که معظم له با رصد موشکافانه اوضاع داخلی و خارجی نقطه آسیب یا قوت جامعه اسلامی را مشخص می کند و با برجسته نمودن آن تکلیف صاحبان قدرت و نظر حاکمیتی را مشخص نموده تا فردا روزی بهانه ای برای عذر تقصیر نباشد. بررسی نامگذاری سنوات قبل نشان از یک نقشه راه مستمر است که هرسال با تاکید بر نکته ای از تکلیف ملت و دولت مسیر را برای رسیدن به جامعه آرمانی مهدوی علامتگذاری می کند و چه زیباست که مسئولان همراه با رهبر خویش این مسیر را بپیماند و با رفع موانع راه وصول ملت و دولت به حق خویش و موفقیت ایشان در انجام تکلیف را تسریع کنند.

        چه زیبا امیرالمونین حضرت علی (ع)  در خطبه "قاصعه" سرانجام مومنینی که همدلی و همزبانی کردند یا از آن استنکاف نمودند را بیان می دارد:

       " و در احوالات مؤمنان پیشین اندیشه کنید، که چگونه در حال آزمایش‏ و امتحان به سر بردند، آیا بیش از همه مشکلات بر دوش آنها نبود و آیا بیش از همه مردم در سختی و زحمت نبودند و آیا از همه مردم جهان بیشتر در تنگنا قرار نداشتند فرعون‏ های زمان، آنها را به بردگی کشاندند، و همواره بدترین شکنجه‏ ها را بر آنان وارد کردند، و انواع تلخی‏ ها را به کامشان ریختند، که این دوران ذلّت و هلاکت و مغلوب بودن، تداوم یافت نه راهی وجود داشت که سرپیچی کنند، و نه چاره ‏ای که از خود دفاع نمایند، تا آن که خداوند، تلاش و استقامت و بردباری در برابر ناملایمات آنها را، در راه دوستی خود، و قدرت تحمّل ناراحتی ‏ها را برای ترس از خویش، مشاهده فرمود. آنان را از تنگناهای بلا و سختی ‏ها نجات داد، و ذلّت آنان را به عزّت و بزرگواری، و ترس آنها را به امنیّت تبدیل فرمود، و آنها را حاکم و زمامدار و پیشوای انسانها قرار داد، و آن قدر کرامت و بزرگی از طرف خدا به آنها رسید که خیال آن را نیز در سر نمی ‏پروراندند.

        پس اندیشه کنید که چگونه بودند آنگاه که: وحدت اجتماعی داشتند، خواسته‏ های آنان یکی، قلب‏های آنان یکسان، و دست‏های آنان مدد کار یکدیگر، شمشیرها یاری کننده، نگاه ‏ها به یک سو دوخته، و اراده‏ ها واحد و همسو بود آیا در آن حال مالک و سرپرست سراسر زمین نبودند و رهبر و پیشوای همه دنیا نشدند. پس به پایان کار آنها نیز بنگرید در آن هنگام که به تفرقه و پراکندگی روی آوردند، و مهربانی و دوستی آنان از بین رفت، و سخن‏ها و دل‏هایشان گوناگون شد، از هم جدا شدند، به حزب‏ها و گروه‏ ها پیوستند، خداوند لباس کرامت خود را از تنشان بیرون آورد، و نعمت‏ های فراوان شیرین را از آنها گرفت، و داستان آنها در میان شما عبرت انگیز باقی ماند."

        آری این گونه است که ملت ایران که شایسته رهبری بر جهان امروز است جهت ملبس بودن به لباس کرامت الهی نیاز به همدلی و همزبانی در بین خود دارد تا بتواند ضمن ارتقای معیشت هموطنان، انقلاب اسلامی که همان مردم سالاری دینی است به جهانیان عرضه دارد.

سال دولت سال ملت این شعار رهبراست
همدلی و همزبانی هم شعاری دیگر است
هرکسی از نائب المهدی نماید پیروی
شک ندارم مورد تأئید حی داور استموانع تحقق همدلی و هم زبانی:

       همدلی و همزبانی یگانه راه پیشرفت این ملت است که امکان برتری بر دشمنان در تمامی صحنه ها را میسر می سازد اما مواردی که می تواند به این نیاز ما ضربه بزند و مانع ایجاد همدلی و همزبانی فراگیر در جامعه شود عبارتد از:

بی عدالتی و تبعیض:

        عدالت خواست آرمانی ملت هاست که همیشه قربانی شعار توسعه می گردد. خدا انسان ها را از لحاظ حقوق یکسان خلق نمود لکن با توانایی های مختلف، دولتمردان با توجه به این اصل باید در توزیع مناسب درآمدها و امکانات اقدام کنند. حس بی عدالتی و حس مورد تبعیض گرفتن سم مهلک اتحاد در بین ملت است.

توهین:

        توهین به مردم بزرگترین عامل جدایی ملت از دولت است. مدیرانی که هر از چند گاهی با تقسیم ملت به خودی و ناخودی سعی در بیان نظرات ضعیف خود می کنند، بزرگترین ضربه را به شعار همدلی و همزبانی می زنند.

 

سرکوب منتقدان:

        انتقاد موهبتی است که تنها حکیمان و مدبران از آن کمال استفاده را می برند. نقدها بازخورد افعال و احکام مدیران است و اگر در سیستم های علمی دسته بندی و مورد تحقیق قرارگیرد بسیاری از ضعف های اجرایی بر طرف می شود. اما متاسفانه در حال حاضر با توهین به نقادان -که معمولا از قشر دلسوز جامعه هستند و در موقع بحرانی این مملکت آزمون پس داده اند- سعی در حذف فرهنگ انتقاد از مردم و جامعه دارند. توهین مداوم به منتقدان با الفاظی چون دلواپس، بیسواد، بی شناسنامه، تازه به دوران رسیده و ... . باعث حذف سیستم بازخوردی ملت از دولت و جدایی بسیاری از همفکران این عزیزان از دولت می شود.

 

دوقطبی سازی:

        سعی مکرر برخی از خواص در دوقطبی سازی اجتماعی در رویداهای خاص مثل اسیدپاشی، هسته ای مذاکرات، یارانه ها، فوتبال و ... درست بر خلاف نظر صریح رهبری که در این خصوص بارها تذکر داده اند جای تعجب دارد. زمانی که در هر مساله ای از کانال های خاص بلافاصله موضع گیری افراطی می شود و در جامعه و در شبکه های اجتماعی دسته بندی موافق و مخالف صورت می گیرد باید منتظر شکاف های عمیق اجتماعی باشیم نه همدلی ....

 

چشم به خارج مرزها داشتن:

        تا زمانی که مسئولان به جای اعتقاد به قدرت اتحاد ملت مرعوب بیگانگان باشند و حیات و ممات اقتصادی و معیشتی مردم را در کرنش در برابر غرب ببینند از اعتقادات ملی مردم فرسنگ ها فاصله دارند. آنجا که وزیر خارجه در دانشگاه از حذف ایران با یک بمب آمریکا صحبت می کند نشان از عدم شناخت از ملت ایران و توانایی هایشان دارد و رعب از خارجیان!!!

 

عدم احترام به عقاید عامه مردم:

        عموم مردم ایران خواستهایی دارند که با خواستهای اقلیت مطلق روشنفکری ایرانی در تضاد است . اکثریت مطلق مردم ایران به دنبال آرامش و امنیت روانی و معیشتی خود و خانواده هایشان هستند نه تفکرات شکم سیری عده محدودی روشنفکر غربگرای واداده. ملت ایران اهتمام رییس سازمان محیط زیست را در رفع ریزگردها می خواهند نه حضور در تجمع مخالفت با کشتن سگان ولگرد!!! ملت ایران به دنبال آرامش دانشگاه و گسترش فرهنگ پژوهش در دانشگاه ها هستند نه تبدیل شدن دانشگاه ها به کانون بحران با دعوت از سخنرانان خاص جهت تهییج دانشجویان به تحرکات رادیکال سیاسی و اجتماعی!!! عامه مردم از وزیر آموزش و پرورش خواهان تامین مالی و معیشتی معلمان و بهینه سازی سیستم آموزش کودکانشان را دارند نه تعویض گسترده مدیران به علل سیاسی و سعی در فروش و واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی!!!

 

عدم احترام به حس ملی و انسانی:

        زمانی که عامه ملت ایران آمیخته با اعتقادات مذهبی هستند حضور افرادی خاص و بیان نظراتی از تریون های رسمی در نقد تفکر و فرهنگ عاشورایی ملت دوری ملت و دولت را به همراه خواهد داشت. زمانی که ملت ایران و هر ملت آزاده ای از جنایات عربستان وهابی در حق مردم مظلوم یمن برآشفته است و همه منافع ایران در یمن با حمله عربستان مورد تعرض قرار گرفته، تبریک وزیر خارجه ایران به وزیر خارجه جدید عربستان بر خلاف عرف دیپلماتیک، جدایی اعتقادی دولت و ملت را به همراه خواهد داشت. وقتی ایرانیان از هر جناحی از دلاوری های اسطوره ایرانی سردار قاسم سلیمانی مشعوفند و اقدامات وی موجب نزدیکی ملت های منطقه شده است، سخنرانی مشاور ریاست محترم جمهور در خصوص عراق نشان از عدم شناخت از مردم و دوری بسیار زیاد مشاوران مدیران از بطن اجتماعی مردم و بیگانه بودن با مردم خبر می دهد.

 

عدم ساخت سامانه های ارتباطی:

        سامانه های ارتباط با مسئولین در قالب دولت الکترونیک شعاری زیباست که توسط هردولتی با هر سلیقه ابراز می شود ولی در عمل کسی به آن نمی پردازد. زمانی که ملت نتوانند همه خواستهای خود را به سادگی و بدون هزینه به گوش مسئولان برسانند چگونه امکان همدلی وجود خواهد داشت.

 

اخبار ناصحیح:

        با توجه به گسترش اینترنت و شبکه های مجازی هر خبری چه صحیح و چه ناصحیح با سرعتی غیرقابل باور در اجتماع گسترش می یابد. شایعات و اخبار منفی که با سرعتی عجیب و تشریک مساعی مغرضان داخلی و شبکه های معاند خارجی در جامعه گسترش می یابد ضربات جبران ناپذیری به حیثیت دولت می زند که موجب تخریب رابطه دولت و ملت می شود.

 

تخریب مکرر اشخاص و جناح های سیاسی:

        با روی کار آمدن هر دولتی تخریب دولتمردان قبلی و وابستگانشان به حق یا ناحق به صورت رسم دولتی درآمده است. زمانی که تلاش هر دولتی آن است که دولت قبل از خود را دزد و ناتوان و مشکل دار معرفی کند به مرور زمان مردم به این اعتقاد خواهند رسید که در ایران همه ی سیاست مداران یا دزدند یا نالایق و به مرور با نومیدی از صحنه های مختلف اجتماعی و سیاسی دور خواهند شد.

 

توهین به قومیت ها و مذاهب:

        ایران کشوری است با تنوع قومیتی که حتی در استانها و شهرهای مختلف نیز این تنوع کاملا مشهود است. حال توهین به هر قومیت یا مذهبی امکان ایجاد تنش های بزرگ اجتماعی را ایجاد می کند که هزینه های سنگینی را برای جامعه به همراه خواهد داشت لذا مسئولان و وابستگان دولتی و بویژه مشاوران دولت همیشه باید مراقب سخنان و نوشته های خود باشند.

 

ایجاد حصار امن جهت آقا زاده ها و یقه سفیدها:

        تخلفات مالی و اقتصادی کلان برای هر قشری غیر قابل گذشت است لکن برای آقازادگان و مسئولان دولتی نازیباتر است لذا عدم برخورد بااین قبیل مفسدان و طولانی شدن بیش از حد دادگاه های این افراد باعث دوری ملت از دولتهاست.

 

عدم تامین معیشت کارکنان دولت:

        کارکنان دولتی نقش فراوانی در ایجاد نارضایتی بین مردم دارند زمانی که اغلب کارکنان دولت دچار تنگناهای معیشتی هستند و تنها مالیات دهندگان خوبی برای دولتند و جلوی زن و فرزند خود شرمنده، هیچ گاه سعی در راضی سازی مردم نخواهند کرد و با برخورد نامناسب به عنوان نمایندگان جزء دولت، ارباب رجوع را نومید خواهند نمود.

 

عدم موضع گیری شفاف و صریح:

        در موقعیت هایی که عقاید عامه با منافع افراد خاص و به اصطلاح صاحبان زر و زور در تضاد است موضع گیری مسوولان دولتی که غالبا در جهت توجیه منافع صاحبان قدرت است باعث جدایی هرچه بیشتر مردم از دولتمردان می شود.

 

فساد اداری:

        گسترش فساد اداری در همه طبقات اداری به حدی رسیده که به صورت علنی در انجام کار مردم کارشکنی می شود تا مردم با رجوع به کارچاق کن ها و پرداخت رشوه با عناوین مختلف به حل عادی کار خود بپردازند. مردم مالیات نمی دهند که باج هم بدهند. همین هاست که دوری ملت از دولت را افزایش می دهد.

 

عدم مشارکت مردمی:

        عدم واگذاری امور حاکمیتی به معنای واقعی به مردم و کنترل علنی بخشنامه ای در همه جوانب زندگی اجتماعی مردم، باعث احساس عدم نیاز دولت به عقل جمعی ملت است.

 

انحصار دولتی وانحصار اشخاص خاص:

        انجام امور اقتصادی بزرگ تنها به وسیله بخش دولتی و یا اشخاص خاص با استفاده از رانت دولتیان و کنار گذاشتن فعالان مردمی اقتصاد از صحنه های اقتصادی باعث ضعیف شدن اقتصاد خصوصی ملت و انحصار آن در دست عده ای خاص و به دنبال آن تجمع ثروت و افزایش فاصله طبقاتی را همراه خواهد داشت.

 

عدم توجه به عرق ملی:

        موضوعی مثل انرژی هسته ای که در طول سالها به یک مساله حیثیتی و ملی تبدیل می شود وقتی توسط افراد وابسته به دولت آزادانه مورد حمله واقع می شود و از اساس با آن مخالفت می شود درست برخلاف عرق ملی است و باعث افزایش نفرت مردم از دولت و بیگانه پنداشتن دولتمردان می شود.

 

عدم توجه به نیازهای واقعی مردم:

        وجود قشر عظیم کارگر و کارمند و افراد جویای کار در این جامعه مشخصا نیازهای واقعی مردم و خانواده ها را بیان می کنند. مردم به دنبال امنیت معیشتی و کاهش هزینه های زندگی خود هستند و نه مسایل جانبی و غیر ضرور... صحبت رییس محترم جمهور که باید همه هنرها در مدارس تدریس شود که منظورشان هنر موسیقی است چراکه همه هفت هنر در مدارس دولتی آموزش داده می شود غیر موسیقی؛ نشان از دوری از خواستهای عموم جامعه است.

 

عدم توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی:

        زندگی ایرانی اسلامی، زندگی در بطن اجتماع است که با روابط مستحکم خانوادگی شروع می شود و به روابط گسترده اجتماعی مستحکمتر می گردد. با توجه به فعالیت شدید نهادهای مختلف معاند به تخریب نهاد خانواده و به ویژه کاهش جمعیت، به مرور نهاد خانواده تضعیف می گردد و افراد به صورت منزوی در جامعه تنها به دنبال منافع خود خواهند بود و از ملت و دولت دور خواهند شد که دارند می شوند.

 

سرگرم شدن به دعواهای سیاسی:

        سرگرم شدن دولتمردان به دعواهای سیاسی با مجلس و سایر نهاد ها و کشاندن این درگیری ها و جواب دادن در تریبون ها به همدیگر باعث دلسردی مردم از دلتمردان و حاکمان خواهد شد.

 

 

راهکار تحقق همدلی و هم زبانی:

 • فصل الخطاب قراردادن حضرت امام خامنه ای در تمام مسائل کلان و راهبردی و تبعیت محض از ایشان و اعلام آن به مردم و مسئولان.

 • پای بندی مردم و دولت و به ویژه مسئولان دولتی به قانون اساسی و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی.

 • ترویج فرهنگ ایثار با انجام نمونه های عملی توسط دولتمردان با هدف اولویت داشتن مصالح و منافع نظام و عزت ملی و توجه به مسایل اولویت دار و نپرداختن به مسایل حاشیه ای کم ارزش

 • عمل به وعده های انتخاباتی که مردم با امید به آن به دولتمردان فعلی رای داده اند.

 • نمایش صداقت دولتمردان و مسئولان با مردم در بیان مشکلات به مردم و درخواست راهکار از ایشان.

 • تقویت و افزایش آستانه تحمل مسئولین جهت شنیدن نظرات مخالفین.

 • حذف مدیران و مسئولان انتقاد گریز.

 • احترام به مدیران سابق با هر سلیقه سیاسی و سعی در بزرگداشت آنان به خاطر خدمات انجام شده توسط آنان و گسترش فرهنگ قدردانی بین مردم و مسوولان.

 • دوری از فرافکنی و قبول مسئولیت شکست و ناتوانی های احتمالی و عذرخواهی رسمی بابت هر اشتباه از مردم و تقاضای ارایه راهکار جهت برون رفت از آن.

 • تقویت روحیه  مردمی و مردم داری مسوولین با تشویق و ارتقای مسئولان مردمی و تنبیه و تنزل مدیران گریزان از مردم.

 • توجه به تلاش دشمن در جهت ایجاد اختلافات بین مردم با مردم و مردم با مسئولین و مسئولین با مسئولین و سعی در برنامه ریزی جهت عقیم گذاشتن این برنامه ها.

 • کشف نیازهای مردم و پاسخگویی سریع به آن با ایجاد بستر مناسب آن.

 

 

پیشنهاد عملیاتی جهت تحقق همدلی و همزبانی:

 

 • ایجاد سازمان آمار و نظرسنجی

        سازمانی دانشگاه محور با اساسنامه دقیق تدوین شود که به صورت کاملا علمی و بدون جهت گیری سیاسی به نظرسنجی در جامعه بپردازد و با دقت بالا نتایج خود را منتشر سازد تا تمامی دستگاههای دولتی بتوانند از آن استفاده کنند. با توجه به تجربه های متعدد نظرسازی غیر حرفه ای در ایران، این سازمان تحت نظارت و سنجش اساتید دانشگاهی باشد و در صورت اثبات هرگونه نظرسازی با عناصر خاطی به شدت برخورد شد و مسئولان متخلف در این امر رسوا شوند.

 

 • ایجاد سامانه ارتباطی قوی

         سیستمی تعبیه شود که مردم بتوانند مشکلات خود با سازمان های دولتی را به مدیران آن سازمان ها منتقل کنند. ناظر عالی براین سیستم و پیگیری شکایات توسط سازمان ها به صورت آنلاین نظارت کند و در صورت هرگونه قصور به شدت برخورد کند.

 

 • ایجاد سامانه جذب شایعات و پاسخ گویی به آن:

        با توجه به وجود شایعات گسترده درباره دارایی ها  یا مفاسد اقتصادی مدیران و مسئولان و خانواده های آنان و همچنین تلاش دشمنان و معاندان در دامن زدن به این شایعات و ایجاد یاس و نومیدی بین مردم و جداساختن ایشان از دولت؛ سامانه ای ایجاد شود که مسئولان دولتی و وابستگان آنها موظف باشند دارایی ها و معاملات خویش را در آن ثبت کنند. درذیل صفحه هر مسئول و وابستگانش مکانی جهت درج شایعات توسط مردم ایجاد شود تا مردم بدون واسطه شایعات مطرح شده را عنوان کنند و مسئولین ذیربط به آن پاسخ دهند. حسن وجود چنین سایتی آن است که از گسترش شایعات پیرامون مسئولان کاسته می شود و مسئولان هم به شدت مراقب اطرافیان خود خواهند بود.

 

        در پایان لازم به ذکر است مردمی شدن مسئولان و دوری از میزها و حضور صادقانه در بین مردم و گوش دادن به مشکلاتشان بهترین راه برداشتن فاصله هاست که خود موجب همدلی و همزبانی بین ملت و دولت خواهد شد. دولت تدبیر و امید که مدعی داشتن کلید هر قفلی است باید کلیدی مناسب دل مردم جهت همدلی و همزبانی بسازد تا دولت و ملت روز به روز بیشتر با هم همراه و هماهنگ شوند. ان شا الله


محمد رضا باغبانی


برچسب ها: همدلی و همزبانی ، دولت و ملت ، رهبری ، راهکار ، موانع ، پیشنهادات ، قاصعه ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر