تبلیغات
از ماست که بر ماست - له شدن دو کارتن کودک
جمعه 9 مرداد 1394

له شدن دو کارتن کودک

   نوشته شده توسط: محمدرضا باغبانی    نوع مطلب :اجتماعی ،

به نام خدا، اللهم عجل لولیک الفرج، سلام

         خبر له شدن دو کودک در حال خواب در کارتنی مقوایی در زیر چرخ های نیسان خواب را از چشمانم ربود. کودکان دوره گرد کارتن خوابی که حق خود از دنیا را به تکدی گری و کارهای پست و با التماس از خلق به دست می آورند.

        لحظه ای آن کودکان کار را تصور کردم که از گرمای سوزان مرداد ماه به سایه کارتنی پناه برده اند تا با تجدید قوایی دوباره به کارخویش بپردازند؛ شاید در چهارراهی گدایی کنند و یا گلی و فالی بفروشند و یا با دستهای کوچکشان، دستمال چرک آلود را به شیشه خودروهای لوکس از ما بهتران بکشند تا بلکه اسکناسی از اینان عایدشان شود. تا این جا را به راحتی تصور کردم که این صحنه را هر روز دیده ام و هر روز غصه و دردش همراه بود که نمی توانم کاری برایشان بکنم.

        اما تصور روی دیگر زندگی این کودکان بسیار سخت تر است؛ شاید کودکی باشد یتیم که در دامان پرنکبت متکدیان متمول حرفه ای رشد یافته و منبع درآمدی برای آنان است تا به قیمت تباه ساختن کودکی و آینده این طفل صفرهای بانکی این متمولان ژنده پوش را افزون شود.... یا کودکی باشد در کسوت مردی غیور که به هزار ترفند و قبول هزار خفت، نانی برای مادر و خواهر خویش مهیا می کند و اجاره خانه دخمه تاریکشان را به هر زحمت تهیه می کند.... یا کودکی است از بازماندگان غافله ی پر سرعت طلاق که از درد بی مهری به خیابان پناهنده شده و یا کودکی که از سوء رفتار والدین معتادش، خیابان را امن تر از خانه یافته ... و یا کودکی که طعمه بیماردلان وحشی است و یا ....

       نمی دانم؛ هر که بود و هر سرنوشتی داشته، کودکی بوده که باید در خانه امن زندگی می کرده -که حداقل حقش از زندگی همین بود- و اینک در زیر خرواری خاک مدفون شده. من که میزی برای ریاست و قلمی برای تنفیذ قوانین و بازویی برای اعمال قدرت ندارم و بود و نبودم در زندگی این کودکان بی تاثیراست با شنیدن خبر له شدنشان خواب از چشمم رفته... راستی حضرات مسئولین محترم در چه وضعیتی هستند؟ راحت خوابیده اند؟ اخبار را خوانده اند؟ ... بی توجه گذشته اند... در ویلای شمالشان یا کلبه کوهستانیشان تیتر خبر را خوانده اند و متنش را نه.... در پشت میزشان خلاصه اخبار دست چین شده توسط کارمندانشان را خوانده اند اما این خبر بی اهمیت در بین خبرهایشان نبوده.... یا شاید چنان مشغول حذف رقبای انتخاباتیند که این خبر راهم به زودی به تیری برای مورد هدف قرار دادن رقیبشان بدل خواهند کرد.... یا نه هنوز مستانه در جشن و پایکوبیند برای آن توافق نامه کذایی.... نمی دانم.

هرچه هست غم بزرگی است از دست رفتن جان کودکی بی گناه در زیر چرخ های اجتماع به شدت طبقاتی در مقابل چشمان بی تفاوت ما و مسوولان بی درد....

خدایا ناچارم و ناتوان...

خدایا در ظهور حجتت تعجیل فرما که امید این کودکان باشد و پایان بخش غم ما ناتوانان.

آمین یا رب العالمین 


برچسب ها: له شدن ، دو کودک ، کارتن خواب ، خیابانی ، فقیر ، مسئولین ، نیسان ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر